Skip to content

فعالیت ها

نمونه هایی از خدمات آزمایشگاهی قابل ارائه به محققین و دانشجویان از طریق این مرکز:

 

۱-کشت سلول( Cell Culture)

ازمایشگاه کشت سلولی این مرکز با توانایی جدا سازی انواع سلولهای ایمونولوِژیک به روش Magnetic activated Cell sorter (MACS) با استفاده از آنتی بادیهای کنژوگه به مگنتیک بید و نیز حفظ و نگهداری سوسپانسیونهای سلولی - بررسي تکثير سلولها - ارزيابي حيات سلولي وکشت انواع رده هاي سلولي رايج پايه گذاري  شده است.

۲- ایمونوفنوتایپینگ با استفاده از فلوسیتومتری (Flowcytometry Immunophenotyping)

 ایمونوفنوتایپینگ با دستگاه فلوسیتومتری با انالیز شاخصهای سطح سلولی و با استفاده از انتی با دیهاي کنژوگه با مواد فلوروکروم مي باشد. تعيين فنوتيپ انواع زير گروههاي لنفوسيتي نقش موثري به ارزيابي وضعيت سيستم ايمني در پاسخ به درمانهاي مختلف مي باشد . در حال حاضر اين مرکز با تحت پوشش همه بيماران HIV+ استان نسبت به مانیتورینگ دوره ای تعداد سلولهای  TCD۴+این بیماران اقدام می نماید.

 

۳- آنالیز عملکرد لنفوسیتها (Functional Analysis of Lymphocytes )

این مرکز توانایی برسی عملکرد سلولهای لنفوسیت از قبیل ارزیابی تکثیر ناشي از ميتوژن/انتي ژن و سلولهاي Natural killer  را دارد. رنج و سیعی از منوکاینها –کموکاینها و سایتوکاینها بطور روتین در این مرکز قابل انجام است . این مرکز توانایی انجام بسیاری از انتي ژنهاي لکوسيتي از قبيل HLA-G  را دارد.

 

۴- استخراج ، ارزیابی ، تکثیر و مطالعه ژنها و محصولات ژنی مرتبط با سیستم ایمنی

اولین مرحله در مطالعات ژنتیکی و اختلافات ژنتیکی  خالص سازی وتهیه اسیدهای نوکلئیک است. سرويس

آزمایشگاهی این مرکز توانایی استخراج DNA، RNA و پروتئین – ارزیابی خلوص آنها - سنتز cDNA- تکثیر ژنی ، بررسی بیان ژنی ، شناسایی و بررسی پلی مورفسم های ژنتيکي و مطالعه رابطه تغييرات ژني با بيماريهاي مختلف انساني مرتبط با سيستم ايمني را دارد.

 

۵-مطالعه بیماریهای مرتبط با این مرکز

موسسین این مرکز در حال انجام پروژِه های متعدد در زمینه های ژنتیک بیماریها گوارشی از قبیل کرون- کوليت اولسروز- بيماريهاي عصبي از جمله MS و دیابت و نیز ایمونولوژی سقط جنین و غیره می باشند.  و با دارا بودن بیش از ۲۰ طرح تحقیقاتی در زمينه ژنتيک سيستم ايمني هم اکنون در اين زمينه مشغول به فعاليت مي باشند .